• Laor

עמידת כתפיים – סרוואנגאסנה - מלכת התנוחות

על עמידת כתפיים נאמר שהיא מועילה לכל איברי הגוף. מכאן שמה סרווה=כל/כולם, אנגה=איברי גוף, asana=תנוחת יוגה.

עמידת כתפים נחשבת מלכת התנוחות ויש לה תפקיד חשבו בשמירה על בריאות הגוף, על כן נתרגל אותה כמעט בכל שיעור יוגה.

תרגול תנוחת עמידת כתפיים שכבו על הגב כאשר הרגליים ישרות, והידיים לצידי הגוף קרובות אל הגוף.

אם יש רגישות בגב התחתון ניתן להתחיל את התנוחה משכיבה על הגב כאשר הברכיים כפופות וכפות הרגליים עומדות על הרצפה. בשאיפה העבירו רגליים מעבר לראש ותימכו עם כפות הידיים בגב. שלחו את כפות הרגליים לכיוון התקרה והרימו את הרגליים כך שהאגן שואף להיות מעל הכתפיים והרגליים בהמשך לכיוון התקרה. גלגלו את הכתפיים לאחור, קרבו מרפקים אחד אל השני ותימכו עם כפות הידיים משני צידי עמוד השדרה הכי גבוה לכייון השכמות באזור הגב האמצעי. העיניים עצומות נישמו בצורה רגילה השארו בתנוחה כ 30 שניות ובהדרגה האריכו את זמן השהייה ל 3 דקות. כדי לצאת מהתנוחה הנמיכה את הרגליים אל מאחורי הראש ובהדרגה ובשליטה התגלגלו חזרה לשכיבה על הגב, אם יש צורך המשיכו לתמוך בגב לאורך הירידה מהתנוחה. לאחר תרגול סרוואנגאסנה נוחו בשאוואסנה.

דגשים לתרגול - רגליים צמודות זו לזו כדי לשמור על מנח האגן. - מרפקים קרובים זה לזה כמה שניתן. - הראש והצוואר מונחים במרכז בצורה סימטרית, אין להזיז את הראש לצדדים בעת תרגול התנוחה. - כל כף היד תומכת בגב והאצבעות מופנות לכיוון עמוד השדרה.

התועלת של התנוחה - התועלת העיקרית של התנוחה היא בחיזוק ואיזון של תפקודי בלוטת התריס הנמצאת מתחת לשקע הגרון. לבלוטת התריס יש תפקיד חשוב בוויסות חילוף החומרים ויצירת חום הגוף. היא מקדמת גדילה ותפקוד של מערכות רבות בכל הגוף. הרבה בעיות משקל (משקל יתר או תת-משקל) הן תוצר של תפקוד לקוי של בלוטת התריס, תרגול סדיר של עמידת כתפיים יכול לעזור להתגבר על הבעיות האלה. - הלחץ של הסנטר על הגרון בעת תרגול התנוחה גורם לזרימה מוגברת של דם לאזור זה. בהאתה יוגה יש טכניקה של מנעולים אנרגטיים הנקראים בנדות. הג'לנדרהה בנדה היא המנעול האנרגטי בגרון, מנעול זה נוצר באופן טבעי בתרגול עמידת כתפיים. מנעול זה מסייע בהסדרת פעולת הלב, האטת הנשימה והפחתת לחץ דם גבוה. - זרימת הדם המוגברת לאזור הגרון והלוע מסייע בחיזוק מערכת החיסון מפני מחלות בגרון ובדרכי הנשימה. - הגבלת אספקת הדם לראש מסייעת בהפחתת כאבי ראש, מגרנות ובעיות דלקתיות אחרות. - עמידת הכתפיים מרכזת את אספקת הדם בעמוד השידרה, ומותחת אותו, מה שעוזר בשמירה על בריאות עמוד השדרה, הגמישות והחוזק שלו. עמידת כתפים היא תנוחה הפוכה, ככזו היא מעודדת את זרימת הדם ובמיוחד בורידי הגפיים מה שמהווה תרופה נפלאה לאלו שעומדים על הרגליים רוב שעות היום ולאלה שסובלים מדליות. - עמידת כתפיים מגבילה את השימוש בחלק העליון של הריאות ומעודדת נשימה סרעפתית עמוקה הנותנת עיסוי לאזור הלב והריאות. - התנוחה מקלה במקרים של בעיות עיכול ועצירות ומסייעת בסילוק מהיר של רעלים מהגוף. - עמידת כתפיים מפחיתה דכדוך ועצלות, מעודדת עצמאות ושליטה עצמית - מקלה על בעיות שינה ודיכאון - בזמן השהייה בעמידת כתפיים הריכוז מופנה אל וישודהי צ'אקרה, צ'אקרת הגרון, הצאקרה מגדילה מודעות לתקשורת עם הסביבה ומאזנת את הרצון-צורך בתקשורת. למי לא מתאימה התנוחה? - אנשים עם בעיות בצוואר יש להיוועץ עם רופא לפני התרגול. כמו כן ישנן וראציות לתנוחה זו בהן יש פחות עומס על הצוואר – יש לשאול את המורה. - נשים בהריון יכולות לתרגל חצי עמידת ידיים – ויפאריטא קרני.

57 views0 comments
Original on Transparent.png
  • laoramilevin-facebook
  • Laoramilevin-YouTube
  • Instagram